„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

Naturalną cechą dzieci jest ciekawość, a także potrzeba zadawnia pytań, chęć poznawania otaczającego świata i dowiadywania się nowych, interesujących rzeczy. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty.

W związku z tym 17 marca 2023 roku w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania, którzy wprowadzili nas w tematykę doświadczeń chemicznych. Dzięki obserwacji i czynnemu uczestnictwu dzieci mogły samodzielnie doświadczyć i zrozumieć szereg zjawisk, które dzieją się wokół nich każdego dnia, które widzą, ale nie do końca rozumieją jak one powstają i dlaczego występują.

 I chociaż niektóre eksperymenty wydawały się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka czy chemia, to dały dzieciom okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki, a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie stają się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.